керамика Абразивни Зрна

Краток опис:

 Ceramic Abrasive Grains, Code: CA ( SG Abrasive grains)                     White Ceramic Abrasive Grains                                                  Blue Ceramic Abrasive Grains      1.Characters of CA made by sol-gel method CA, produced by sol-gel method, is a kind of sintered abrasive grains. So it is also named as SG abrasive grain.   The crystal dimension is very small, which is only 100–500nm, and it is only less one-percent of common corundum crystal size. A pi...


детали за производот

 Ceramic Abrasive Grains, Code: CA

( SG Abrasive grains)

White ceramica abrasive grainsceramic abrasive grains

                    White Ceramic Abrasive Grains                                                  Blue Ceramic Abrasive Grains 

 

 

1.Characters на CA направени од страна на метод Сол-гел

CA, произведени од страна на метод на сол-гел, е еден вид на синтерувани абразивни зрна. Така, тоа е исто така именуван како гард абразивни зрна. димензија кристално е многу мал, што е само 100-500nm, и тоа е само еден помалку проценти од заеднички корунд големина кристали. А парче од 46 # зрно содржи милијарди кристално честички. Кога брусење, зрна од традиционалните електрични сплотена Алумина стане рамен и deactive, и лесно да се падне од абразивни алатки под мелење сила. нејзиниот век на траење е пократок. Сепак, за CA, односно гард абразивни зрна, целиот процес на носење е, исто така, неговата само-острат процес. Во текот на својот живот, новиот мелење остар раб изложува постојано кога passivating парична казна кристално зрна падне од мелење алатки под мелење сила, што ја прави зрна секогаш во остар статус. Значи, абразивни алатки направени од страна на CA се на долг живот бенд, добри само-острат способност, висока ефикасност за сечење, како и да не гори делови во обработка.

Заради неговиот микроструктура, CA покажува разликата на однесување абразивни зрна фрактура. CA покажува заедно штета кристално фрактура, додека традиционалните електрични сплотена Алумина покажува transgranular штета фрактура. Затоа, на цврстина на CA е два пати од онаа на заеднички сплотена Алумина.

CA произведени од страна на метод Сол-гел има слични хемиски состав и цврстина за да WFA (бела сплотена Алумина). Поради својата униформа мали микрокристална структура, висока цврстина и мали скршени перформанси, CA може да се користат за мелење на тешко-да-процесот на материјали како челик за алат, тешки нерѓосувачки челик, отпорни на топлина од легиран челик, итн

SG abrasive grains

 

 2.Карактеристики на абразивни алатки направени од страна на CA

(1)  На зрна се многу остри, што го прави има силен капацитет на сечење, висока ефикасност мелење. Тоа може да се користи за големи длабоко сечење, roughing храна, тешки и висок мелење ефикасност. Според експериментот, хранење еден процес може да достигне 0.3 mm или повеќе, отстранување стапка метал е повеќе од два пати на заеднички корунд мелење тркала.

(2) Добра цврстина, мали триење, и мелење тркала со добра форма задржување. За прецизност мелење и форма брусење, повисоки димензионални точност и конзистентност форма големина може лесно да се влезе.

(3) Висока издржливост и долг живот. Тоа може да достигне 5 до 10 пати на заеднички корунд мелење тркала. Ниска замена фреквенција може да се намали помошни обработка на време и прекини, што ја прави погодна за употреба на нумеричка контрола автоматска машина, сфаќајќи автоматско производство.

(4) добри само-острат перформанси, не затнувањето. Тоа може да се задржи стабилен перформанси мелење, намалување на корекција (само околу 1/3 од заедничките корунд мелење тркала) и да се подобри ефикасноста на производството.

(5) Во мелење перформанси, CA мелење тркала се далеку подобри од заеднички корунд мелење тркала. За цената, CA е многу помал од CBN и дијаманти абразивни средства за чистење, а неговата цврстина е слична на онаа на заеднички сплотена Алумина, што го прави не е потребна посебна мелење опрема и исправување уреди. Така што нема специјални барања за мелење опрема и без тешкотии поправка во споредба со CBN и дијаманти абразиви. Тоа, исто така, нема специјални барања за мелење течност. Значи, тоа е лесно да се шири употребата на тоа.

 

 1.Chemical Состав (Typical вредност):

 Al2O3 (%)  Na2O (%)
 99,22  0.08

 

 2. Физичка индекс:

густина (g / cm3) Топката мелење жилавост Кристал Големина
3.90 65,6% 0.15μm

 

 

 

 


  • Претходно:
  • Следно:

  • WhatsApp Online Chat !